Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Program

Rok akademicki 2022/2023

13.10.2022
Lokalna Grupa Galaktyk i jej najbliższe sąsiedztwo
dr Krzysztof Głód

10.11.2022
Fascynujący świat radiogalaktyk
dr Anna Wójtowicz

8.12.2022
Skąd się wzięły pierwiastki we Wszechświecie
dr Witold Zawadzki

12.01.2023
Piasek, plastik i sok z malin – a czysta energia!
dr Paweł Dąbczyński

16.03.2023
Fotometria: jak zmierzyć światło gwiazd
dr Grzegorz Stachowski

13.04.2023
Meteoryty – kulisy spadków i poszukiwań
Mateusz Żmija

18.05.2023
Doświadczenia ze świata fal
dr Marek Gołąb

15.06.2023
Grając w naukę: o wykorzystaniu kart graficznych w fizyce i chemii
dr Michał Kański

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr Krzysztof Głód pracuje w Zakładzie Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny obszar jego badań stanowią niejednorodne modele kosmologiczne rozważane w ramach ogólnej teorii względności. Ponadto jego zainteresowania naukowe obejmują teorię zaburzeń kosmologicznych, teorię fal grawitacyjnych oraz teorię propagacji światła w czasoprzestrzeniach.

Lokalna Grupa Galaktyk i jej najbliższe sąsiedztwo - 13 października 2022

W wykładzie zaprezentuję najważniejszych członków Grupy Lokalnej i dominujące galaktyki grup ościennych tworzących najbliższe sąsiedztwo Galaktyki. Poruszę kwestię formowania struktur we Wszechświecie i powstawania galaktyk. Omówię budowę galaktyk, ich klasyfikację i wzajemne oddziaływania.

Anna WójtowiczDr Anna Wójtowicz ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2022 roku. Jej rozprawa pt.: “Emisja Radiowa w Galaktykach Wczesnego Typu: głośność radiowa, cykle aktywności dżetów oraz struktura wielkoskalowa”, dotyczyła szerokiego zakresu zagadnień związanych z ewolucją radiogalaktyk. Anna Wójtowicz w swojej pracy wykorzystuje analizę w szerokim zakresie widma elektromagnetycznego do badania własności radiogalaktyk.

Od tego roku jest również zatrudniona na Uniwersytecie Masaryka w Brnie w Republice Czeskiej, gdzie odbywa staż zawodowy kontynuując swoje badania nad radiogalaktykami.

Fascynujący świat radiogalaktyk - 10 listopada 2022

Radiogalaktyki są to galaktyki, które świecą na falach radiowych. W ich centrach znajdują się supermasywne czarne dziury, z okolic których materia jest wystrzeliwana na odległości wielokrotnie przekraczające rozmiary galaktyki obserwowane w zakresie optycznym. Materia ta świecąc w zakresie radiowym tworzy rozciągłe struktury o różnorakich kształtach. Czego możemy się dowiedzieć o tych obiektch obserwując je w zakresie radiowym? W jaki sposob materia jest wyrzucana poza galaktykę?

Na te, jak i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć podczas mojego wykładu.

Witold ZawadzkiDr Witold Zawadzki pracuje w Zakładzie Fotoniki w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się plazmą oraz ultraszybką spektroskopią laserową. Jak sam mówi, w pracy "strzela z lasera w plazmę". Jego zainteresowania badawcze obejmują optykę atomową, fotonikę i technikę laserową. Angażuje się również w popularyzację fizyki (wykłady popularnonaukowe, warsztaty przyrodnicze, konkursy fizyczne, np. "Lwiątko", "Świetlik").
Jest współredaktorem czasopism "Foton" i "Neutrino" oraz aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Poza tym interesuje się lotnictwem cywilnym i awioniką.

Skąd się wzięły pierwiastki we Wszechświecie - 8 grudnia 2022

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięły się znane nam pierwiastki chemiczne? W jaki sposób powstały wszystkie atomy, z których sami jesteśmy zbudowani? Okazuje się, że każdy z nas nosi w sobie część gwiazdy! Podczas wykładu dowiecie się jakie procesy kosmiczne doprowadziły do powstania pierwiastków, zarówno tych lekkich, jak i ciężkich.

Paweł DąbczyńskiDr Paweł Dąbczyński jest asystentem w Zakładzie Inżynierii Nowych Materiałów na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. W swojej pracy zajmuje się badaniem układów elektronicznych opartych na polimerach przewodzących. Centrum tematyki badawczej zajmują zjawiska fizykochemiczne zachodzące na powierzchniach międzyfazowych w układach organicznych i hybrydowych, stosowanych w urządzeniach elektronicznych.

Piasek, plastik i sok z malin - a czysta energia! - 12 stycznia 2023

Paweł Dąbczyński jest asystentem w Zakładzie Inżynierii Nowych Materiałów na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. W swojej pracy zajmuje się badaniem układów elektronicznych opartych na polimerach przewodzących. Centrum tematyki badawczej zajmują zjawiska fizykochemiczne zachodzące na powierzchniach międzyfazowych w układach organicznych i hybrydowych, stosowanych w urządzeniach elektronicznych.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Grzegorz StachowskiDr Grzegorz Stachowski ukończył studia astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskał doktorat w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, badając odległość do Małego Obłoku Magellana poprzez obserwacje układów zaćmieniowych. Swoją karierę naukową zaczynał w Obserwatorium Astronomicznym na Suhorze należącym do Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Obecnie pracuje w Obserwatorium Astronomicznym UJ w Zakładzie Astronomii Gwiazdowej i Pozagalaktycznej. Naukowo zajmuje się obserwacjami róznego rodzaju obiektów na niebie, w szczególności gwiazd zmiennych, metodami fotometrycznymi i spektroskopowymi. Był Prezydentem Międzynarodowej Olimpiady z :Astronomii i Astrofizyki.

Fotometria: jak zmierzyć światło gwiazd - 16 marca 2023

Gwiazdy poza naszym Układem Słonecznym są tak daleko nas, że jedynym sposobem ich bliższego poznania jest badanie ich światła, które do nas dociera. Pierwsze podstawowe pytanie brzmi jednak: ile właściwie jest tego światła, czyli jak jasne są gwiazdy? Podczas wykładu Fotometria: jak zmierzyć światło gwiazd dowiemy się, jak określamy jasność gwiazd oraz poznamy historyczne i współczesne metody pomiaru jasności. Zobaczymy, jak działają kamery cyfrowe i czym różni się kamera astronomiczna od aparatu cyfrowego. Omówimy również, jakie są potrzebne kalibracje i metody analizy danych do osiągnięcia pożądanego wyniku: pomiaru jasności gwiazdy.

Mateusz ŻmijaMateusz Żmija - miłośnik, poszukiwacz i kolekcjoner meteorytów. Od kilku lat członek Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, autor bloga Skarby Kosmosu i corocznego podsumowania spadków meteorytów na świecie, publikowanego w Acta Societatis Metheoriticae Polonorum.
W ubiegłym roku znalazł meteoryt ze świeżego spadku na terenie Słowacji.

Meteoryty - kulisy spadków i poszukiwań - 13 kwietnia 2023

Każdego dnia na Ziemię spada ponad 100 ton kosmicznego pyłu. Czasami zdarzają się również większe fragmenty skał lub brył żelaza, które są poszukiwane przez miłośników meteorytów i naukowców. Jak rozpoznać meteoryty, gdzie warto szukać ich w Polsce oraz co spadło na Ziemię w ostatnich latach? Mateusz Żmija z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego odwiedzi Wydział FAIS 13 kwietnia i przyniesie z sobą nie tylko wyjątkowe, meteorytowe historie, ale także prawdziwe okazy. Zapraszamy!

Marek GołąbDr Marek Gołąb jest fizykiem, emerytowanym pracownikiem, a obecnie wolontariuszem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Wiele lat kierował Pracownią Pokazów Fizycznych w Instytucie Fizyki. Od lat zajmował się popularyzacją fizyki. Prowadził "Spotkania Środowe" dla młodzieży szkolnej, na których prezentował doświadczenia pokazowe. Jest weteranem Festiwalu Nauki w Krakowie będąc jednym z głównych współorganizatorów Festiwalu Naukowego 2000 w Kwartale Uniwersyteckim i Jarmarku Fizycznego 2000, które rozwinęły się w Festiwal Nauki. Do końca aktywności zawodowej działał w kolejnych jego edycjach.

Jest jednym z twórców "Ogrodu Doświadczeń" w Krakowie, autorem koncepcji merytorycznej. Interesuje się proszkową dyfrakcją promieni X i neutronów. Jego działalność popularyzatorska i dydaktyczna została uhonorowana Nagrodą im. Hugona Kołłątaja i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Doświadczenia ze świata fal - 18 maja 2023

Fale obejmują niezwykle szeroki zakres zjawisk fizycznych wchodzących w zakres mechaniki, elektromagnetyzmu, optyki w fizyce klasycznej oraz stanowią fundament mechaniki kwantowej. Wykład będzie poświęcony doświadczalnej prezentacji fal poczynając od jednowymiarowych fal mechanicznych, przez fale na wodzie, fale w powietrzu, zjawiska optyki falowej do fal materii. Zaprezentowane zostaną podstawowe zjawiska falowe, takie jak: odbicie, załamanie, dyfrakcja, interferencja i polaryzacja.
Maksimum doświadczeń, minimum wzorów.

Michał KańskiDr Michał Kański jest asystentem badawczo-dydaktycznym w Zakładzie Fizyki Nanostruktur i Nanotechnologii Instytutu Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego. W swojej pracy naukowej zajmuje się modelowaniem zjawisk zachodzących podczas bombardowania powierzchni wiązką wysokoenergetycznych cząstek. Rozwija również metody i oprogramowanie, służące do przeprowadzania symulacji metodą dynamiki molekularnej.

Grając w naukę: o wykorzystaniu kart graficznych w fizyce i chemii - 15 czerwca 2023

W tej niezwykłej podróży przez zastosowania kart graficznych (GPU) w fizyce i chemii, odkryjemy, że ich historia sięga daleko, a głównym powodem ich powstania były… gry komputerowe! Jednak nie tylko one są w stanie wykorzystać potencjał drzemiący w tych urządzeniach. Naukowcy zaczęli dostrzegać, że karty graficzne mogą być doskonałymi narzędziami do prowadzenia zaawansowanych obliczeń naukowych. Symulowanie zderzeń milionów cząstek, modelowanie reakcji chemicznych, czy badanie struktur nanomateriałów stało się znacznie szybsze dzięki wykorzystaniu GPU.

Dzięki rozwijającym się technologiom i ogromnemu potencjałowi kart graficznych, naukowcy mają dzisiaj możliwość eksploracji i odkrywania rzeczy, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się nieosiągalne. Karty graficzne stały się narzędziami, które pozwoliły przekroczyć granice wyobraźni, nie tylko w świecie gier, ale również w nauce, otwierając fascynujący nowy rozdział w fizyce i chemii.