Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rok akademicki 2023/2024

19.10.2023
Wyzwania współczesnej kosmologii
dr Szymon Sikora

16.11.2023
Zwyczajna dziwność: rzeczywistość oraz intuicja
dr hab. Kacper Topolnicki

14.12.2023
Jak naprawdę wygląda elektron i atom?
dr Dominik Wrana

18.01.2024
Architektura aplikacji internetowych
dr Wojciech Palacz  

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szymon Sikora

Dr Szymon Sikora jest astrofizykiem i kosmologiem. Pracuje w Zakładzie Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W swojej pracy naukowej zajmuje się zagadnieniem wpływu wielkoskalowych struktur znajdujących się we Wszechświecie na pomiary wielkości fizycznych, ważnych z punktu widzenia kosmologii. W tym celu bada szczególne rozwiązania w ramach ogólnej teorii względności, zwłaszcza w kontekście teorii zaburzeń.

Pasjonuje się zagadką ciemnej materii oraz ciemnej energii.

Poza pracą naukową bardzo lubi muzykę. Gra na flażolecie (instrument dęty, spotykany często w muzyce irlandzkiej) oraz na gitarze.

Wyzwania współczesnej kosmologii - 19 października 2023

Kosmologia jest wyjątkową dziedziną nauki, która bada Wszechświat jako całość. Jest to młoda dziedzina (kosmologia stała się pełnoprawną częscią nowożytnej nauki niewiele ponad sto lat temu), która bardzo szybko się rozwija. Oprócz wspaniałych sukcesów w nowożytnej kosmologii pojawiają się także nierozwiązane zagadki i otwarte pytania. Wszystkich zaciekawionych naszym Wszechświatem serdecznie zapraszamy na prelekcję dr. Szymona Sikory.

Kacper Topolnicki

Dr hab. Kacper Topolnicki, prof. UJ pracuje jako adiunkt w Zakładzie Teorii Układów Jądrowych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

W swojej karierze naukowej zajmował się między innymi rozwojem tak zwanego formalizmu "trój-wymiarowego" służącego do przeprowadzania rachunków kwantowo mechanicznych związanych z układami kilku (2, 3) jąder atomowych.

Dla studentów zaocznych prowadzi wykład z metod statystycznych.

Zwyczajna dziwność: rzeczywistość oraz intuicja - 16 listopada 2023

Podczas wykładu dr hab. Kacper Topolnicki, prof. UJ, omówi kilka przykładów tak zwanych "paradoksów" w teorii prawdopodobieństwa. Niektóre z tych wyników są mocno sprzeczne z ludzką intuicją. Poprawnie opisują rzeczywistość, ale "nie mieszczą się w głowie".

Naukowiec postara się przekonać, że skoro już na etapie rachunku prawdopodobieństwa (dziedziny bardzo przyziemnej, związanej między innymi z hazardem) spotykamy takie "dziwne" zjawiska, to może należy z pokorą stwierdzić, że "dziwność" jest normą.

Aby zrozumieć świat, trzeba zakasać rękawy i na nowo kształtować wrodzoną intuicję. Dotyczy to również zjawisk bardziej powszechnie rozumianych jako dziwne - związanych z mechaniką kwantową. Mamy nadzieję, że pod koniec wykładu "dziwność" tych zjawisk nie będzie widzów "dziwić".

Dominik Wrana

Dr Dominik Wrana jest fizykiem-nanotechnologiem na początkowym etapie transformacji z młodego naukowca do naukowca doświadczonego wiekiem. Kierownik wielu projektów naukowych NCN (Preludium, Etiuda, Sonata) czy NAWA (Bekker), uczestnik wieloletnich stażów badawczych w Niemczech, Austrii i Czechach.

Jego głównym zainteresowaniem jest obserwacja efektów w materiałach w najmniejszej możliwej skali - pojedynczych atomów czy elektronów. Ostatnio wraz z międzynarodową grupą badawczą pracuje nad wykorzystaniem ferroelektrycznych perowskitów w katalizie, ku lepszemu wykorzystaniu energii.

Jak naprawdę wygląda elektron i atom? - 14 grudnia 2023

Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie co do tego, z czego się składamy. Wiemy trochę o atomach, a dalej o jądrach atomowych i o elektronach, ale ciężko nam tę, jakże teoretyczną, wiedzę przekuć w konkretne wyobrażenie.

W tym wykładzie pokażę, jak można w łatwy sposób wyobrazić sobie atom i wiele atomów (ciała stałe), ale też jak one wyglądają naprawdę. Tutaj posłużę się nie tylko obrazami zebranymi przez naukowców zza granicy, ale także tymi wykonanymi własnoręcznie. Tych z Państwa, którzy to już wszystko kiedyś widzieli, planuję zaskoczyć niedawnymi odkryciami naukowymi i pokazać, jak wygląda elektron oraz jak wygląda jego brak (dziura).

Wojciech Palacz

Dr Wojciech Palacz pracuje w Zakładzie Projektowania i Grafiki Komputerowej w Instytucie Informatyki Stosowanej UJ. W jego artykułach naukowych prawie zawsze pojawiają się jakieś modele grafowe. Prowadzi zajęcia poświęcone sieciom komputerowym oraz grafice.

Architektura aplikacji internetowych - 18 stycznia 2024

Tworzenie złożonych aplikacji internetowych, z których będą równocześnie korzystać miliony osób, znacząco różni się od pisania klasycznych programów przeznaczonych dla komputerów osobistych.

Podczas wykładu omówione zostaną kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę podczas projektowania nowej aplikacji sieciowej. Przedstawione zostaną również typowe sposoby radzenia sobie z tymi problemami.